Vibračné dosky, laicky označované aj ako „žaby“, využívajú stavební profesionáli i súkromní majitelia nehnuteľností na zhutnenie pôdy. Vďaka nim je pôda spevnená, kompaktná, udrží vyššiu váhu a tvorí stabilnejší podklad pre budúce využitie.
Tento článok vás prevedie nielen základnými informáciami o výhodách vibračných dosiek, ale informuje vás aj o iných možnostiach výberu hutniacej techniky.
Vibračné dosky sú navrhnuté tak, aby generovali silné vibrácie, ktoré sa prenášajú do pôdy prostredníctvom dosky. Tieto vibrácie majú vysokú frekvenciu a zahŕňajú horizontálne pohyby po celej ploche dosky, čo pomáha výrazne zvýšiť efektivitu zhutňovania. Jednotlivé časti podkladového materiálu (piesok, štrk, hlina, atď.) sa usporadúvajú do kompaktnejšieho tvaru a tvoria tak pevnú podkladovú plochu schopnú niesť vysokú záťaž.
Vibračné dosky využijete pri rôznych projektoch. Najčastejšie sa využívajú na:
Zhutnenie zeminy – vibračná doska je ideálna na zhutňovanie plytkých základov. Podkladovým materiálom v týchto prípadoch je zvyčajne zemina, piesok alebo štrk. Vibračné dosky sa často využívajú pre záhradné projekty, úpravy verejných priestranstiev, kladenie a opravy záhradných dlažieb a chodníkov.
Stavebné projekty – vibračné dosky stavbári využívajú pri budovaní podkladu pre budovy, parkoviská, cesty i chodníky.
Zhutnenie zámkovej dlažby – vibračná doska s tlmiacou podložkou je vhodná na zhutnenie zámkovej dlažby.
Pod pojmom „vibračná doska“ si každý predstaví niečo iné. Existuje totiž niekoľko druhov vibračných dosiek, pričom každý je vhodný pre iný typ projektu a iné požiadavky na zhutnenie.
Základné vibračné dosky sa delia na jednosmerné a obojsmerné.
Jednosmerné vibračné dosky – sú jedným z najbežnejších druhov. Majú pojazd iba vpred. Tieto dosky majú veľmi univerzálne použitie a sú cenovo dostupné aj pre menšie stavebné firmy. Ich výhodou je nízka hmotnosť, jednoduchá obsluha a ľahká prenosnosť. Používajú sa na hutnenie zemín, asfaltu, živíc a dlažieb do hĺbky 15 – 20 cm.
Obojsmerné (reverzné) vibračné dosky – majú väčšiu výkonovú kapacitu ako jednosmerné a sú vhodné na väčšie a náročnejšie projekty. Dokážu zhutniť zeminu a štrk do hĺbky 40 cm. Sú ťažšie, majú hydraulický pohyb vpred aj vzad, čo zjednodušuje manipuláciu s nimi.
Vibračné nohy sa používajú predovšetkým na zhutnenie podkladu vo výkopoch, priekopách a inak ťažko dostupných miestach.
Vibračné valce sa takisto používajú na hutnenie zemín alebo živíc, ako je napríklad asfalt. Oproti statickému valcu, ktorý pôsobí na podložie iba svojou váhou, vibračný valec pôsobí aj dynamickou silou vyvolanou vibrujúcim oceľovým plášťom valca.
Výber správnej vibračnej techniky závisí od projektu, na ktorom pracujete. Zvážiť by ste mali predovšetkým pracovnú šírku a odstredivú silu, pracovnú rýchlosť, hmotnosť, hlučnosť, prípadne typ pohonu.
Do 15 kN – hutnenie do hĺbky cca 15 cm, vhodné pre menej namáhané plochy
15 – 20 kN – hutnenie až do 30 cm – ideálne pre príjazdové cesty alebo základové dosky
Nad 20 kN – hutnenie až do 75 cm – využitie v profesionálnom stavebníctve
Hmotnosť vibračnej dosky môže byť od 70 do 600 kg.
Nižšie hmotnosti (60 – 80 kg) sú vhodné pre hobby práce. Ich výhodou je nižšia hmotnosť a ľahká manipulácia pri nakladaní a vykladaní z dopravného prostriedku. S obľubou sa tak využívajú aj pri opravách komunikácií.
Hmotnosti do 120 kg sú najuniverzálnejšie. Stále je ešte možné vibračnou doskou dostatočne ľahko manipulovať, no využijete ich aj na náročnejšie projekty. Okrem hutnenia zeminy či podobných povrchov je možné ich využiť aj na hutnenie zámkovej dlažby.
Najťažšie hmotnosti sú už určené na profesionálne projekty a dlhšie sústavné využívanie na jednom mieste. Manipulácia s nimi je už obtiažnejšia, rovnako ako ich presuny. Samozrejme, ich hutniaca sila je najvyššia.
Pri výbere správneho produktu zvážte aj spôsob jeho prepravy na stavenisko. Výhodou pri preprave vie byť napríklad sklopná rukoväť či prepravný podvozok.
O produktivite stroja vypovedá rýchlosť pojazdu. Bežná rýchlosť sa pohybuje od 20 m/min.
Elektrický – vibračné dosky tohto typu sú najmenej časté. Ich výhodou je nižšia hmotnosť, takmer nulová potreba údržby, odpadá tiež nutnosť dopĺňania paliva.
Benzínový motor – štartujú pomocou ručného štartéra. Majú hmotnosť do 300 kg.d
Vznetový motor – štartovanie pomocou elektrického štartéra. Tento motor majú najmä ťažšie vibračné dosky.
Aj v prípade vibračných dosiek je možné dokúpiť si príslušenstvo a prispôsobiť tak prístroj podmienkam a projektu, na ktorý ho plánujete použiť. Typickým príslušenstvom k vibračným doskám je napríklad:
Ochranná podložka – zvyčajne vyrobená z plastu alebo gumy, ktorá pôsobí tlmiaco a zabraňuje poškodeniu dlažby. Používa sa zvyčajne pri hutnení zámkovej dlažby či iných citlivých povrchov.
Transportný podvozok – na uľahčenie prepravy ťažkej vibračnej dosky.
Bočné nadstavce – na rozšírenie plochy vibračnej dosky.
Počítadlo motohodín – udáva, kedy je potrebný servisný úkon, napríklad výmena oleja, či filtra.
Zásobník na vodu – pri práci s asfaltovými zmesami.
Požičajte si vibračnú dosku u nás
Ak vibračnú dosku neplánujete využívať pravidelne, ideálnym riešením pre vás môže byť jej prenájom na potrebnú dobu.
V Zeppelin SK ponúkame vibračnú a hutniacu techniku značky Weber pre každý typ projektu. Okrem vibračných dosiek každej kategórie máme k dispozícii aj vibračné nohy či valce. Vaše môžu byť na niekoľko hodín, ale pokojne aj na celé týždne, kým svoje dielo nedokončíte. Stroje sú poistené a náš personál vás zaučí, preto nemusíte mať z obsluhy strojov žiadne obavy. Zároveň si nemusíte robiť starosti ani s prepravou, pretože ju v prípade potreby zabezpečíme za vás.
Vibračné dosky sú všestranným pomocníkom a užitočným doplnkom k stavebným strojom a mechanizmom, ktoré sú vám takisto k dispozícii v našej požičovni.
Na hobby použitie vám zvyčajne stačí jednosmerná vibračná doska s odstredivou silou do 15 kN a s hmotnosťou do 60, max. 80 kg.
Na väčšinu menších stavebných prác sú vhodné vibračné dosky od 80 do 120 kg a odstredivou silou do 20 kN. Môžete ich použiť univerzálne na zhutnenie povrchu pod základovú dosku, na príjazdové cesty k domu i zámkovú dlažbu.
Pri ťažších a robustnejších vibračných doskách už zvažujte aj bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Vyberte si dosku s čo najľahším ovládaním a manipuláciou. Predchádzajte zdravotným problémom svojich zamestnancov a použite vibračnú dosku, ktorá tlmí vibrácie prechádzajúce z ruky do ramena na minimum. Nastaviteľná odtlmená rukoväť prístroja by mala byť samozrejmosťou.
Na čo sa využívajú vibračné dosky?
Vibračné dosky sa využívajú na hutnenie povrchov, ako sú zemina, živicové povrchy, štrk, kamenivo, ale aj betón. Pomáhajú zvýšiť pevnosť, nosnosť a stabilitu povrchov a pripraviť ich na ďalšiu úpravu.
Ako sa používajú vibračné dosky?
Vibračné dosky generujú vysokofrekvenčné vibrácie, ktoré sú prenášané na hutnený povrch. Tieto vibrácie pomáhajú odstraňovať vzduchové bubliny, zabezpečujú pevnejší kontakt medzi časticami podkladu a zlepšujú účinnosť zhutňovania.
Aká je priemerná hmotnosť a veľkosť vibračnej dosky?
Hmotnosť vibračných dosiek sa môže pohybovať v intervale od 60 kg až po približne tonu. Najuniverzálnejšie vibračné dosky vážia približne 100 kg a dokáže nimi manipulovať jeden človek.
Je použitie vibračnej dosky zložité?
Nie, vibračné dosky sú navrhnuté tak, aby boli jednoducho ovládateľné. Majú ergonomické rukoväte, anti-vibračné systémy a jednoduchý spôsob štartovania či zmeny vibračnej intenzity. Napriek tomu vám ich použitie vysvetlíme, prípadne predvedieme, ak si nebudete istí.
Čo znamená reverzný chod vibračnej dosky?
Znamená to, že vibračná doska sa vie pohybovať dopredu i dozadu. Jednoduchšie vibračné dosky majú len jednosmerný pojazd – smerom vpred.
Ktoré parametre vibračnej dosky mám zvažovať?
Zvažujte hmotnosť, pracovnú šírku a odstredivú silu. Zaujímať vás môže aj druh pohonu motora, nastaviteľnosť a odtlmenie rukoväte, jednosmerný či obojsmerný pojazd. Zvážte tiež rôzne možnosti príslušenstva k základnej vibračnej doske.
Aká je cena prenájmu vibračnej dosky?
Cena prenájmu závisí od doby prenájmu, ale napríklad aj zvoleného typu dopravy, druhu zariadenia atď. Informujte sa o cene telefonicky na telefónnom čísle 048 169 69, emailom na pozicovna-sk@zeppelin.com, alebo cez náš online chat počas pracovných hodín.
Na akú dobu je možné si prenajať vibračnú dosku?
Doba prenájmu môže byť od jedného dňa až do niekoľko mesiacov.
Ako je to s pohonnými hmotami pri prenájme?
Vibračnú dosku dostanete plne natankovanú a s plnou nádržou je potrebné ju aj vrátiť.
Ak si predsa neviete poradiť s výberom alebo sme nezodpovedali všetky vaše otázky, poradia vám naši špecialisti v siedmich mestách na Slovensku. K dispozícii sme vám aj online v pracovných hodinách od 8:00 – 16:00, či na zákazníckej linke 048 169 69.