Odstránili ste zavadzajúce či choré stromy zo sadu, záhrady či pozemku a zostali po nich nepekné pne? Poradíme vám, ako ich účinne odstrániť. Pomôže vám pňová fréza, ktorá je šikovným pomocníkom práve pre takéto úlohy.
Frézovanie pňov je proces odstraňovania zvyškov kmeňov stromov, ktoré zostali trčať zo zeme po ich vyrúbaní. Takéto pne sú nielen nevzhľadné, ale môžu zavadzať pri ďalších prácach alebo byť nebezpečné pre pohyb ľudí a strojov. Vo väčšine prípadov je preto potrebné ich odstrániť.
V niektorých prípadoch sa však oplatí peň v záhrade ponechať. Môžete ho zmysluplne a kreatívne využiť a premeniť napríklad na:
Ako sa vraví, fantázii sa nekladú medze. Ak však plánujete okolie využiť ako ornú pôdu, pôdu pre pestovanie rastlín, či na ňom chcete ďalej stavať, najlepšie bude peň z pozemku odstrániť. Ako na to?
Existuje viacero možností, ako sa zbaviť trčiaceho pňa. Ich výber a využitie závisí od individuálnej situácie, typu pozemku či dostupných možností. Tu sú niektoré z najbežnejších spôsobov:
Uvedené spôsoby sa v praxi často kombinujú pre dosiahnutie čo najlepšieho a najrýchlejšieho výsledku. Napríklad sa nadzemná časť odstráni pomocou frézy a následne sa do koreňov aplikuje chemikália, ktorá ich rýchlo a efektívne rozloží.
Pňová fréza je špeciálny stroj navrhnutý na efektívne odstraňovanie zvyškov stromov zo zeme. Funguje tak, že mechanicky rozdrví drevo pňa a časť jeho koreňového systému na drobné piliny alebo štiepky. Existuje viacero typov pňovách fréz:
Frézovanie pňov je veľmi efektívny spôsob ich odstraňovania, či už v domácich alebo profesionálnych podmienkach. K jeho hlavným výhodám patrí najmä:
Frézovanie je odporúčané najmä v prípadoch, kedy potrebujete peň odstrániť z estetických dôvodov. Pozostatky stromu môžu kaziť dokonalý vzhľad vašej záhrady alebo špatiť váš výhľad z okna.
Ďalším častým dôvodom pre frézovanie sú bezpečnostné dôvody. Peň tvorí prekážku, ktorá je nebezpečná pre pohyb, najmä na frekventovaných miestach. Hrozí zakopnutie a úraz ľudí, prípadne poškodenie stavebného stroja.
Frézovanie je vhodné aj v prípade, že na mieste, kde sa nachádza peň, plánujete ďalšiu výstavbu (napr. terasy, chodníka, záhonu, príjazdovej cesty, záhradného domčeka či domu). Pomocou frézovania získate rovný povrch podkladu.
Menej častým dôvodom pre frézovanie pňov je tiež obava, že môžu priťahovať škodcov, ako sú mravce, termity či huby a plesne, ktoré by sa mohli ďalej šíriť a napadnúť ďalšie stromy alebo rastliny.
Vo väčšine prípadov sa ľudia k frézovaniu priklonia najmä kvôli rýchlosti a pohodliu. Je to totiž rýchlejšia a menej fyzicky náročná metóda v porovnaní s ručným odstraňovaním pňov. Zároveň sa pňa zbavíte oveľa rýchlejšie ako pomocou chemických či ekologických riešení.
Ako na frézovanie, ak sa chcete do práce pustiť svojpomocne? Konkrétny postup môže byť ovplyvnený miestom, veľkosťou a typom pňa či dostupnými možnosťami. Vo všeobecnosti je však vhodné dodržať nasledovný postup:
Ak potrebujete zo svojho pozemku odstrániť zopár pňov a nemáte k dispozícii vlastnú pňovú frézu, môžete si ju jednoducho prenajať v požičovni Zeppelin. Ponúkame široký výber kvalitných stavebných strojov a zariadení na krátkodobý aj dlhodobý prenájom. Poskytneme vám tak k dispozícii takmer všetko, čo potrebujete pre údržbu vašej záhrady, pre vašu stavbu či iný projekt.