Minibager je užitočný pomocník pre zanietených domácich majstrov, ktorí si radi robia veci "na dome" svojpomocne. Pomôže pri kopaní bazéna, základov, stavbe domu, pri realizácii záhrady a ďalších úkonoch. Čo všetko je potrebné splniť, aby ste si taký bager mohli zadovážiť? Potrebujete nejaký špeciálny preukaz, alebo nie? V článku odpovieme na tieto otázky a predstavíme aj všetky výhody minibagrov či typy minibagrov, ktoré trh ponúka.
Myslíte si, že keď viete šoférovať auto, minibager zvládnete ľavou zadnou? Nie je to celkom tak, aj v tomto prípade je potrebná istá zručnosť a prax. Dobrá správa však je, že kurz na ovládanie minibagra s príslušným oprávnením viete absolvovať aj za jeden deň.
Na ovládanie akýchkoľvek stavebných strojov je potrebný tzv. strojnícky preukaz. Kurzy strojníkov stavebných strojov vykonávajú rôzne subjekty v každom regióne. Vyškoliť vás dokážu v svojich priestoroch, ale mnohé po dohode vedia prísť aj na iné vami určené miesto. Kurz je možné prispôsobiť na mieru vašich požiadaviek – často sa kombinujú viaceré skupiny stavebných strojov. Odporúčaná kombinácia je napríklad 1A, 1B a 1C – nakladacie, vykladacie stroje a hĺbidlá, rýpadlá.
Školenie na ovládanie minibagra sa zameriava na bezpečnostné postupy, techniky riadenia a údržbu stroja.
Predpokladom na absolvovanie kurzu je mať ukončené základné vzdelanie a vek nad 18 rokov. Zároveň je nutné mať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti od lekára nie staršie ako 6 mesiacov. Na samotný preukaz budete potrebovať aktuálnu fotografiu rozmerov 3 x 3,5 cm – 1 ks.
Mnohé subjekty vyžadujú aj mať vodičský preukaz minimálne skupiny B, C alebo T. Rozdiel je v tom, že majitelia vodičského preukazu skupiny B môžu minibager ovládať len na stavbe / stavenisku, na účelovej komunikácii však môžu riadiť stavebné stroje len do hmotnosti 3 500 kg.
V prípade, že vlastníte vodičské oprávnenie skupiny T alebo C, môžete väčšinu strojov ovládať nielen na stavbe, ale aj na účelovej komunikácii bez rozdielu hmotnosti.
Na tento fakt je potrebné myslieť už pri výbere minibagra. V prípade, že nevlastníte vodičské oprávnenie skupiny T alebo C a nechcete do jeho doplnenia investovať, sústreďte sa pri výbere na stroje, ktoré spĺňajú príslušný váhový limit.
Po absolvovaní kurzu získate preukaz strojníkov, ktorý potvrdzuje vaše schopnosti a znalosti v oblasti obsluhy minibagra. Tieto preukazy sú často výhodou pri získavaní zamestnania, najmä ak plánujete pracovať v stavebnom priemysle, alebo v iných odvetviach, kde sa minibagre používajú. Získanie tohto preukazu je často možné aj v rámci rekvalifikačných kurzov hradených úradom práce. O aktuálnej ponuke rekvalifikačných kurzov a podmienkach potrebných na ich absolvovanie sa preto informujte vopred, môžu vám ušetriť nemalé finančné prostriedky.
Po absolvovaní kurzu je potrebné raz za 24 mesiacov si doplniť vedomosti pri opakovanom školení. Zároveň raz za päť rokov je potrebné absolvovať aktualizačnú odbornú prípravu. V prípade záujmu o rozšírenie vedomostí je možné základný kurz doplniť o rozširovací strojnícky kurz, ak potrebujete rozšíriť, alebo doplniť skupinu na vašom preukaze.
Minibagre sú bežne používané v stavebnom priemysle, poľnohospodárstve, záhradníctve a ďalších odvetviach, kde je potrebné vykonávať zemné práce. Ich malé rozmery a všestrannosť robia z nich užitočný nástroj pre rôzne úlohy v obmedzenom priestore alebo zložitom teréne. Tento kompaktný typ bagra kombinuje funkcie rýpadla a nakladača na jednom vozidle. Minibagre majú obvykle hmotnosť medzi 1 až 10 tonami a sú vybavené hydraulickými ramenami a lyžicou na prednej časti. Sú navrhnuté tak, aby boli kompaktné a ľahko ovládateľné. Existuje niekoľko druhov minibagrov, ktoré sa líšia vo veľkostiach, výkone a konštrukcii. V praxi sa stretávame s týmito najbežnejšími typmi:
Hlavnou výhodou pásového minibagra je, že vďaka rovnomernému rozloženiu hmotnosti po celej jeho ploche je stroj stabilnejší. To ho predurčuje na práce na nestabilných, sypkých, či mäkkých povrchoch. Má tiež vyššiu výkonnosť a trakciu. Naopak nevýhodou je pomerná ťažkopádnosť a nízka rýchlosť jazdy tohto stroja. Nie je vhodný na dlhšie presuny po cestných komunikáciách.
Pri výbere minibagra sa informujte na príslušenstvo, ktoré výrazne rozširuje možnosti použitia vášho stroja. Najčastejším príslušenstvom minibagrov sú rôzne typy lyžíc, kladív, upínacích zariadení, drapákov, ryhovačov naklápacie príslušenstvo či triediace vedrá.
Minirýpadlá s uzavretou kabínou izolujú operátora od hluku aj poveternostných podmienok. Klimatizácia a vykurovanie zvyšujú komfort pri práci, ergonomické nastaviteľné sedadlá majú význam zo zdravotného hľadiska. Čím dlhší čas bude operátor v stroji tráviť, tým väčší dôraz na jeho komfort je potrebné klásť.
Ak potrebujete poradiť ohľadom výberu minibagra, kontaktujte našu najbližšiu pobočku. Okrem odborných rád je možné reálne modely uvidieť a vyskúšať, či dokonca prenajať si ich a otestovať vo vlastných podmienkach.